Stopnie

 

Czym są stopnie?

Stopień jest ważnym elementem Twojej harcerskiej pracy. Przy zamknięciu swojego pierwszego stopnia otrzymasz harcerski krzyż. Dzięki stopniom jesteś w stanie rozwinąć się, i udowodnić wszystkim dookoła na co Cię stać i jak odpowiedzialne zadania można Ci przydzielić. Stopień wskazuje też na Twój poziom – przykładowo młodzik mówi, że jesteś już całkowicie samodzielny i nie trzeba Cię prowadzić za rękę, a jako ćwik jesteś mistrzem technik harcerskich i żadne zadanie nie jest Ci straszne. W ZHR są trzy zdobywane kolejno stopnie harcerskie: młodzik, wywiadowca, i ćwik, oraz dwa stopnie wędrownicze: Harcerz Orli i Harcerz Rzeczypospolitej.

 

Jak zdobyć stopień?

Wystarczy zapisać się na kapitułę stopnia. Na kapitule porozmawiasz ze starszymi członkami drużyny (zazwyczaj z zastępowym i przybocznym), wspólnie wyciągniecie  wnioski, czego potrzebujesz by zdobyć dany stopień i stworzycie zestaw zadań do zrealizowania.

  • Kapituły młodzika, wywiadowcy i ćwika działają przy drużynie. Aby się zapisać na spotkanie z którąś z nich, wystarczy wypełnić ten formularz: https://forms.gle/brS4mQend1KtdSsu5
  • Kapituły HO i HR działają przy hufcu (hufiec – związek kilku drużyn). Jeśli masz stopień ćwika i chcesz otworzyć próbę na któryś z tych stopni – skontaktuj się bezpośrednio z kadrą naszej  drużyny

 

Ale po co mi stopień?

Aby udowodnić sobie i innym do czego jesteś zdolny. Aby pokazać, jak odpowiedzialne zadania można Ci przydzielić i jak dużym zaufaniem można Cię obdarzyć. Dodatkowo, zadania, które otrzymasz na stopień rozwiną Cię- zdobędziesz sporo nowych przydatnych umiejętności.

 

A co jeśli coś pójdzie źle?

Luuzik :D. Z jakimikolwiek problemami zgłoś się do zastępowego bądź przybocznego – z chęcią udzieli Ci on pomocy (o ile wybierzesz dobry moment na zadanie pytania). W przypadku stopni HO i HR jest nawet łatwiej – masz przydzielonego opiekuna (którego dodatkowo sam wybierasz) i to z nim możesz omówić wszelkie problemy jakie napotkasz.

 

Są jakieś warunki zdobywania stopni?

Wystarczy że zgłosisz się na kapitułę. Nie masz żadnego stopnia? Wybierz młodzika. Zdobyłeś już krzyż? Zapisz się koniecznie na wywiadowcę. Jesteś wywiadowcą i chcesz być mistrzem technik harcerskich? Wybierz ćwika. Jesteś wędrownikiem lub masz już stopień ćwika? Kontaktuj się z kadrą :)